برند ساختمانی آرتور » ضوابط ساختمانی مجتمع های مسکونی | memarinavaz

برند ساختمانی آرتور » ضوابط ساختمانی مجتمع های مسکونی | memarinavaz

طراحی واحد مسکونی فرآیندی پیچیده برای طراحان معمار است که برای هر خانواده ای بسته به  وضعیت اجتماعی اقتصادی و فیزیکی می تواند جدول ریزفضاهای مجتمع مسکونی متفاوت باشد. طراحی بهینه پلان واحد مسکونی می تواند روی وضعیت روانی و رفاهی ساکنان نتایج مثبت یا منفی داشته باشد. پس در فرآیند طراحی به ضوابط طراحی پلان مسکونی و استاندارد فضاهای مسکونی توجهی ویژه داشت. یکی از نکات بسیار مهم در ضوابط طراحی شهرک مسکونی ، طراحی ورودی آن می باشد. دعوت کننده بودن ورودی و از طرفی طراحی خلاقانه و زیبای آن بسیار مهم است. ورودی مجتمع مسکونی باید به گونه ای شاخص بوده و مسیر های دسترسی به آن نیز به طور کامل مشخص باشد.

  • بدین معنا که باید دقت شود که منابع زیستی بهره برداری شده در سامانه های توسعه در کجا استفاده میشوند، و چگونه میتوان آنها را پایدار نگهداشت، و از منابعی که سریعتر جایگزین میشوند استفاده شود.
  • فضاهاي باز عمومی مجتمع‌های مسکونی بطرز قابل توجهي توسط كودكان و نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرند چراکه کودکان بطور روزانه در این فضاها رفت و آمد كرده، بازي مي‌كنند و دور هم جمع مي شوند.
  • در این پروژه پاورپوینت اصول و ضوابط مجتمع مسکونی به صورت مختصر ارئه شده است.
  • طراحی سطوح توقف ماشین و استفاده از اختلاف مصالح و رنگ شخصیت لازم را به مسیرهای پیاده می‌دهد، و همچنین مسیرهای اولیه و ثانویه را از هم تفکیک کرده و مکان‌های با استفاده مشترک پیاده و سواره را مشخص می‌سازد.

سبک های مختلف ساختمان با افزایش جمعیت و پیشرفت در فناوری ساخت و ساز تکامل یافته است. مراحل و دلایل مختلفی برای توسعه هر سبک خاصی از مسکن وجود داشته است. امکانات جدید مانند امکانات مراقبت های بهداشتی ، پارک های تفریحی و باغ ها نیز توجه بسیاری را به خود جلب کردند. مردم شهرها و روستاهای اطراف شهر مهاجرت به شهر را برای مشاغل و بهبود شیوه زندگی آغاز کردند. بهتر است این فضا در مجاورت ورودی و غذاخوری باشد و از نور و تهویه مناسب بهره­مند شود. کیفیت فضای پذیرایی به خوبی میتواند گویای فرهنگ و ارزشهای خانواده باشد.

اهمیت پاورپوینت آماده ضوابط طراحی مجتمع های مسکونی چیست ؟

آپارتمان های بلند مرتبه بعداً به دنبال ساخت آسمان خراش ها ساخته شدند. ساخت آسمان خراش ها شامل استفاده از فناوری بسیار پیشرفته تری بود که برای سازه های بلند استفاده می شد. پیش بینی میز کار به طول حداقـــل ۹۰ سانتیمتر میز کار در کنار یخچال از سمتی که در یخچال باز می شود برای پر و خالی کردن یخچال مفید است . ۶- واحدهای استیجاری بسیار کوچک دوره گذار خانوار که به وسیله بخش عمومی احداث میشود.

پارکینگ :

با تجمع تعدادی آپارتمان در یک بلوک شهری، که به شکل یکپارچه طراحی و ترکیب شده باشند، پدید می آید. بسیاری از مجتمع‌های مسکونی دارای فضای عمومی مشترکی هستند که مورد استقاده همگانی ساکنان مجتمع قرار می‌گیرد و دیگران حق استفاده و حتی ورود به آن را ندارند. یک مجتمع مسکونی ممکن است از خانه‌های ویلایی مستقل و یا آپارتمانهای چند طبقه شکل گیرد.

ضوابط و استانداردهای طراحی سرویس بهداشتی و حمام

با کوچک شدن مسکن، بسیاری از نیازهای جاری زندگی، امکان تجلی در فضای محدود خصوصی واحد مسکونی را نمی‌یابند و طبیعی است که به بیرون از این فضا سرریز ‌شوند. همین‌جاست که فضای نیمه خصوصی، نیمه عمومی و عمومی اهمیت و کارکرد جدی خود رامی‌یابند. این‌ فضاها در مجموعه‌های مسکونی کوچک می‌باید از حداکثر امکانات برخوردار شوند.

توسط cdyhqw

احسان باربر